BŐRTIPUS MEGHATÁROZÁS
A bőrtípus a bőr faggyúkiválasztásának mértékétől függ. A faggyú kiválasztást befolyásolhatja a kor, az éghajlati tényezők és az életmód (táplálkozás, bőrápolási szokások stb.)
Ennek megfelelően az alábbi bőrtípusokat különböztetjük meg:
Száraz bőr Elégtelen faggyúkiválasztás, zárt pórusok, száraz, feszülő érzet szinte egész nap, de különösen tisztítás után. Hidegben olykor ki is pirosodhat, a felszínen láthatóan száraz, esetleg hámlik is. A bőr szárazságát okozhatja hideg időjárás, zsírszegény táplálkozás, gyógyszeres kezelés, de lehet örökletes is.
Kezelése: nagyon fontos a hidratálása és a könnyen kialakuló ráncok megelőzése, illetve kezelése.
Normál bőr Kiegyensúlyozott faggyúkiválasztás, állandó komfortérzet, mivel a bőr egészséges, problémamentes, a kamaszkori hormonális változásokat követően igen kevés emberre jellemző.
Kezelése: különleges ápolást nem igényel, de fontos megvédeni a bőrt a káros környezeti hatásokkal szemben, illetve hidratálni szintén a káros hatások miatt.
Kombinált vagy vegyes bőr A leggyakoribb bőrtípus hazánkban. Az arc két oldalán elégtelen faggyúműködés, ennek megfelelően időnként száraz, feszülő, kellemetlen érzet jelentkezik. Ezzel szemben a T-vonalban (homlok adja a vízszintes vonalat, a homlok közepétől az állig pedig az orron keresztül függőleges vonal) túlzott faggyúkiválasztás, vagyis tágabb pórusok, mitesszerek, esetleg pattanások. A smink ezen a területen kevésbé tartós, napközben „átfényesedik”.
Kezelése: ez a bőrtípus a könnyebben felszívódó, lazább textúrájú krémeket kedveli, amelyek egyszerre biztosítják az arc két oldalán a hiányzó komfortérzetet, és szabályozzák a T-vonal túlzott faggyúműködését, megakadályozza átfényesedését. A sminkelésnél a „mattítást” a zsírosabb részen fokozhatjuk por- vagy kompaktpúderrel.
Zsíros bőr Túlzott faggyúműködés az arc egész területén. Tág pórusú, mitesszeres, gyakran pattanásos. A smink nem tartós, az egész arc területén átfényesedik.
Kezelése: könnyen felszívódó, folyékony textúrájú (fluid), olajmentes készítményeket igényel, melyek nem hagynak zsíros érzetet és látszatot a bőr felszínén. Kiegészítésként az egész arc területére alkalmazhatóak a különböző „mattító” hatású termékek (lásd kombinált vagy kevert bőr).
Vízhiányos bőr A bőr állapotát és küllemét azonban nem csak a bőrtípus határozza meg. Azonnal meglátszik rajta a vízhiány, vagyis a felhám nedvességtartalmának csökkenése. A dehidratáció nem bőrtípus-függő, tehát kombinált vagy zsíros bőr is lehet vízhiányos csakúgy, mint a száraz. Sajnos valójában szinte mindannyiunk bőre vízhiányos, amit elsősorban a káros környezeti tényezők (légkondicionálás, fűtés, nap, szél), a nem megfelelő arcápolási termékek használata (szappan, alkohol tartalmú készítmények), a helytelen táplálkozás, a nem elegendő folyadék fogyasztása, az alkohol, a dohányzás, gyógyszeres kezelés okozhat.
Míg a normális bőr felszíni rétegei akár 25 % vizet tartalmaznak, bőrszárazság esetén és idős korban ez az érték 10 % alá is süllyedhet. A bőr természetes vízmegkötő-anyagai szintén befolyásolják a bőr víztartalmát.
Amikor a legfelső szarurétegének saját zsírjai (természetes vízmegkötő faktor=NMF és lipidköpeny) a fentebb említett károsító hatások miatt lassan, vagy hiányosan termelődnek újjá, a vízhiány intenzívebben jelentkezik. A sejtek ilyenkor összezsugorodnak, a bőr szárazzá, hámlóvá, érdessé válik, jellegzetes apró ráncok, sőt repedések is keletkezhetnek rajta.
Az elveszített nedvességet nem csak a ráncok és a száraz bőrérzet miatt érdemes pótolni. A tapasztalat szerint a megfelelő víztartalmú bőr ötször-tízszer olyan gyorsan fogadja be egy krém hatóanyagait, mint a száraz.
Érzetre nagyon hasonlít a száraz bőrhöz, ezért a dehidratált bőrűek gyakran hiszik, hogy bőrük száraz, de ez valójában csak a feszülő érzetnek, a komfortérzet hiányának tulajdonítható. Olyan készítmények használatát ajánljuk, amelyek pótolják a bőr nedvességtartalmát, és bent tartják a bőrben természetesen található nedvességet.
Érzékeny vagy problémás bőr A káros környezeti hatások eredményeként - a bőrtípustól szintén függetlenül - kisebb vagy nagyobb mértékű érzékenységről is beszélhetünk. Tünetei a bőr kipirosodása, égő, viszkető érzete. Gyakran a bőrfelszín hajszálerekkel borított (rosacea). Az érzékenység nem tévesztendő össze az egyéni allergiával, azaz a különböző hatóanyagokra való érzékenységgel, amelyet általában kiütésszerű bőrpír kísér. Az érzékenységet okozhatják időjárási körülmények, stressz, fáradtság, emésztési problémák, betegség, antibiotikumos kezelés, illetve rendszeresen használt agresszív tisztító és ápoló készítmények (például szappan). Az érzékenység gyakori tünet a zsíros bőr esetében, hiszen ennél a bőrtípusnál áll fenn leggyakrabban a nem megfelelő készítmények használata. A korábbi években az általános nézet az volt, hogy mindenképpen fontos ennél a bőrtípusnál az alkohol használata, hiszen fertőtleníti a gyulladt pattanásokat és szárítja a bőrt. Ez igaz, de közben bebizonyosodott, hogy míg az alkohol a bőr felszínét szárítja, aközben a faggyúmirigyeket fokozott termelésre ösztönzi, tehát a bőr a mélyebb rétegekben zsírosabb lesz, a felszíne viszont teljesen kiszárad, irritált lesz. Ez igen kellemetlen feszülő, égő érzettel párosul. Tehát alkoholtartalmú tonikokat, egyéb tisztítókat ne használjunk, csak a gyulladt pattanások helyi kezelésére.
Kezelése: a hámlasztás és hidratálás nagyon fontos!
Öregedő vagy érett bőr A bőr öregedése is, egyrészt természetes folyamat része, de okozhatják káros környezeti hatások (túlzott napozás, levegőszennyezettség, éghajlati körülmények, légkondicionálás, erős fűtés), illetve a helytelen életmód (egészségtelen táplálkozás, rendszeres fogyókúra, alkohol, dohányzás, stressz) is.
Normál és száraz bőr esetén 35, míg vegyes és zsíros bőr esetén 40 éves kor felett nevezzük érettnek a bőrt.
Jellemzője, hogy veszít feszességéből, rugalmasságából, ragyogásából, elvékonyodik, megjelennek a mélyebb ráncok, hámló- vagy pigmentációs foltok (főként az arc, a dekoltázs és a kézfej területén), csökken a hidratáltsága és egyre szárazabbá válik. Általában pedig lelassul regenerálódási képessége.
Kezelése: olyan termékekre van szüksége, amelyek semlegesítik a káros környezeti hatásokat (hidratálás), és lelassítják a természetes öregedési folyamatot, vagyis serkentik az elasztin- és a kollagénrostok termelődését, valamint a bőr természetes funkcióinak működését (ránctalanítás). |